Три лева ще струва новата европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК), с която ще можем да ползваме спешна медицинска помощ в чужбина след 1 януари 2007 г. Картата ще бъде издавана до 30 дни след подаване на специално заявление. За спешни пътувания ще има и експресни поръчки, при които картите ще бъдат издавани за 5 дни и ще струват 4, 80 лева. Експресните поръчки обаче ще могат да бъдат изпълнявани след 1 февруари 2007-ма. Дотогава българите, които ще пътуват в чужбина, ще представят временно удостоверение, което ще бъде безплатно и ще бъде издавано от районите здравноосигурителни каси. Заявления за ЕЗОК могат да бъдат подавани от първия работен ден догодина - 3 януари.
Това съобщи на пресконференция днес заместник-директорът на Националната здравноосигурителна каса Александър Огнянов. Той съобщи, че обществената поръчка за новите карти е спечелена от консорциум от три фирми - Ким (дистрибуторска фирма), „Демакс“ (картовият център, който ще изработва самите карти и една от най-големите печатници у нас, която изработва винетките) и австрийската фирма „Капелен“ (ще доставя базисния материал). Печатницата на БНБ ще печата формулярите за издаването на ЕЗОК. „ЕЗОК не е задължителна. По-скоро тя е улеснение и право за българските граждани. Може да кажем, че това е един от първите бонуси, които получаваме“, посочи още Александър Огнянов. Картата е с холограма и е с по-високо ниво на защитеност от германските карти, например. Цената и е като цените на картите в останалите държави. В Словакия, например, такава карта струва 100 словашки крони или 5, 40 лева.
Да припомним какво точно представлява европейската здравноосигуритена карта. НЗОК започва нейното издаване от 1 януари 2007 г. и всеки български гражданин с непрекъснати здравноосигурителни права, който пътува в страните от ЕС, ще може да се снабди с нея. Картата ще осигурява медицинска помощ в страните от ЕС в случай на остро възникнали медицински състояния или внезапно обостряне на съществуващи хронични заболявания по време на престоя в съответната страна от ЕС. Видът на необходимата медицинска помощ се преценява от лекуващия лекар в чужбина и се простира дотам, докъдето той прецени, че е отстранена пряката опасност за живота и здравето на пациента. С картата ще удостоверяваме в чужбина, че сме здравно осигурени в България и това е достатъчно да ни бъде оказана медицинска помощ без да плащаме нито лев/евро. Българинът обаче ще доплаща за спешна медицинска помощ в страните, в които това е възприето, а планираното лечение ще е възможно след разрешение от НЗОК. Съответният изпълнител на медицинската помощ в чужбина ще се отчита пред здравната си каса и тя ще изисква плащането на услугата от българската НЗОК. Карти няма да се издават на лицата, които дължат здравни вноски, както и на българите, живеещи трайно в чужбина. Срокът на валидност на картата е една година, а за пенсионерите десет години. Непълнолетните ще получават здравна карта с валидност до навършване на пълнолетието, но за не повече от 5 години.
НЗОК отпуска 2 млн. лева за заплащане на медицинска помощ, оказана на български граждани в ЕС. Ако от медицинска помощ се нуждаят повече българи, пребиваващи в евространите, системата за плащане е достатъчно гъвкава и предвижда период на заявяване на плащанията от 6 месеца до 1 година . Това означава, че разплащанията с другите държави-членки на практика ще се осъществят не по-рано от втората половина на 2007 г. и така, според здравните експерти, няма финансов риск за НЗОК. Освен това, ако заделената сума се окаже недостатъчна, има възможност за дофинансиране от държавни субсидии.
Къде е разликата между европейската карта и медицинската застраховка при пътуване в чужбина? Според Жермена Въткова, директор на дирекция ”Европейска интеграция и международно сътрудничество” в НЗОК, „не всички застрахователни компании предлагат медицинската помощ, която се покрива от здравното осигуряване“, затова, според нея, здравноосигурените граждани трябва да се възползват от правото си и да вземат ЕЗОК при пътуване в чужбина. „В повечето случаи застрахователите покриват само спешни състояния при внезапно възникнали инциденти на пътя и някои по-специални случаи като спешни операции, но те покриват само определен застрахователен риск. Европейските здравноосигурителни карти удостоверяват, че лицето се осигурява в собствената държава и ще има достъп до всяка необходима медицинска помощ в чужбина, когато тя се наложи; достъпът до изпълнителни на медицинска помощ е облекчен и по този начин лицето в максимално кратък срок ще бъде по-мобилно при получаването на необходимата медицинска помощ, няма да заплаща кеш и ще получи това, от което се нуждае. Картата покрива здравноосигурителни рискове, а застраховането е до определен риск. Здравната карта може да даде възможност на лицето да избере дали допълнително да направи здравна застраховка за определени състояния, каквито са транспорт по медицински показатели или репатриране на тленни останки, но във всички случаи обхватът на здравното осигуряване е по-висок от обхвата на здравното застраховане“, категорична е Жермена Въткова. Въпреки това здравните експерти посочват, че ЕЗОК не отменя медицинските застраховки и съветват пътуващите в чужбина да се снабдят и с ЕЗОК, и с медицинска застраховка. За финал ще намомним, че от ЕЗОК могат да се възползват само пациенти с непрекъснати здравноосигурителни права. Здравноосигурените у нас са 7 661 611 души. Към 27 декември лицата с прекъснати права са 988 776 , което представлява 12,91% здравнонеосигурени. За последните при пътуване в чужбина остава медицинската застраховка.
Източник: Insurance.bg